Čína po uvalení sankcí zrušila obchodní konzultace ze Spojenými státy

PEKING | Čína se vzdala obchodních konzultací se Spojenými státy (SS) po vyhlášení o zavedení dodatečného cla na čínské zboží, píše The Wall Street Journal. Podle informace listu měl vicepremiér Státní rady Čínské lisové republiky (ČLR) Liou Che přicestovat příští týden s delegací do Washingtonu, po uvalení sankcí ze strany SS na Čínu za nákup ruských zbraní byla tato cesta zrušena bez náhrady.

Na Trumpa sere pes | foto: twitter

Za jednání zaměřená na uvolnění napětí mezi oběma největšími světovými ekonomikami měl zodpovídat ministr financí SS Steven Mnuchin, kdy se mělo jednat o celní válce, avšak DJ Trump přilil oleje do ohně a z celní války se stala válka sankční, kdy uvalením sankcí byla narušena čínská svrchovanost, kdy si Američané vynucují ekonomickým terorem platnost americké legislativy na čínském území.

V pondělí vůdce SS Donald Trump ohlásil zavedení cla ve výši 10 % na čínské zboží v hodnotě 200 miliard USD. „Toto rozhodnutí má nabýt platnosti 24. září a od 1. ledna se tarify zvýší na 25 %. Trump nevyloučil ani třetí etapu — zavedení cla na zboží v hodnotě asi 267 miliard USD, bude-li Peking i nadále podnikat odvetná opatření,“ informuje Sputnik.

Ve čtvrtek zavedly Spojené státy (SS) sankce proti zaměstnancům Ministerstva obrany ČLR a společnosti Rosoboronexport, a to kvůli dohodám o nákupu ruských zbraní. Omezení se týkají oddělení pro přípravu vojsk a zásobování Centrální vojenské rady Číny a také jejího šéfa Li Shangfu. Rada poskytuje vedení ozbrojených sil země a v jejím čele stojí přímo čínský předseda Si Ťin-pching.

Mluvčí Bílého domu během telefonického briefingu upřesnil, že omezující opatření byla vyprovokována nákupem letounů Su-35 u ruské strany, který proběhl v prosinci loňského roku a také nákupem raketových systémů S-400 v lednu roku 2018. Podle jeho slov byly obě transakce provedeny poté, co protiruské sankce nabyly platnosti. Tím SS dokázaly, že nerespektují mezinárodní právo a páchají ekonomický terorismus po celém světě.

loading...

DJ Trump varoval Čínu před odvetou: Washington má mnohem více nábojů

Ďábel D. J. Trump

Prezident USA Donald Trump vyzval ČLR, aby se vzdala přijímání odvetných opatření na americké clo na čínské zboží. Podle jeho názoru má Washington mnohem větší počet nábojů v obchodní válce, než Peking. Vyjádřil také přesvědčení, že se oponenti budou chtít dohodnout. Toto prohlášení však lze vnímat jen jako prohlášení vůči Američanům, jelikož ˇadministrativa tohoto zmrda již rozpoutala další kolo eskalace s Čínou – sankce za suverénní rozhodování.

„Přistupujeme k rozhodným opatřením v boji proti nekalé obchodní politice Číny… Postavili jsme Čínu, dali jsme jí takové bohatství. A my to změníme,“ řekl Trump.

Připomněl také, že v nejbližší době bude zavedeno 25% clo na dovoz produkce z Číny — v hodnotě 200 miliard dolarů. Podle jeho slov, pokud Peking odpoví, narazí na další omezení: „Takže, zavedli jsme 25% clo na čínské zboží v celkové výši 50 miliard dolarů. Oni odpověděli, že se chystají udělat totéž. Řekl jsem: „No dobře. My máme mnohem více nábojů,“ prohlásil americký prezident.

Otázkou je jak dlouho čínský drak bude trpělivě pozorovat poskakování a řvaní amerického orangutana v Bílém domě. Jak dlouho bude přihlížet, než zakročí a sebere rozzuřené opici její granát z ruky?

loading...
Reklama:
loading...