Druhý temelínský blok opět vyrábí elektřinu

TEMELÍN | V sobotu ve 20:15 hodin obnovil druhý temelínský blok výrobu elektřiny. Jeho turbogenerátor byl od přenosové sítě odpojen dva dny, během nichž energetici pracovali na kondenzátoru v nejaderné části elektrárny. Včera byl výkon bloku 400 MWe, naplno by měl začít vyrábět ještě během noci na pondělí.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: stalo-se.cz

Během přerušení výroby elektřiny zůstal reaktor a další zařízení v takzvaném horkém stavu bez nutnosti přejít do úplné odstávky. V praxi to znamenalo, že teplota vody v reaktoru byla přibližně 260 stupňů Celsia, zatímco během klasické odstávky se vychlazuje na teplotu minimálně o dvě stě stupňů nižší. K úplnému vychlazení nebyl důvod, navíc takto bylo možné blok připojit k přenosové soustavě o něco dříve. K tomu došlo v sobotu večer.

Vlastní práce na kondenzátoru probíhaly do pátečního večera. Výsledkem by mělo být zlepšení chemického režimu v nejaderné části elektrárny. Zatím tomu vše nasvědčuje, definitivně si to potvrdíme v nejbližších dnech při provozu na plném výkonu.

O odpojení bloku rozhodli energetici už předminulý týden. Krátké přerušení výroby naplánovali od 20. září. Chtěli tím předejít situaci, že by bylo potřeba blok odstavit později, tedy v období vyšší spotřeby. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,5 miliónů megawatthodin elektřiny.

Reklama: