Netanjahu zuří vzteky: Rusko dodá do Sýrie S-300 na ochranu vzdušného prostoru

MOSKVA – DAMAŠEK – JERUZALÉM | Rusko předá během dvou týdnů Sýrii moderní protivzdušný raketový systém S-300, sdělil v pondělí ruský ministr obrany, armádní generál Sergej Kužegetovič Šojgu. Benjaminem Netanjahu volal do Kremlu a veselý z toho určitě nebyl. Podle amerických sráčů je dodávka obranných systému eskalací. Nyní se všichni definitivně odkopali. Sýrie může za pomoci Ruska uzavřít svůj vzdušný prostor a sestřelit pak cokoliv.

S-300

„Syrské ozbrojené síly dostanou během dvou týdnů moderní protivzdušný systém S-300. Ten dokáže sestřelovat prostředky útoku ze vzduchu na vzdálenost více než 250 kilometrů a současně zasahovat několik vzdušných cílů,“ prohlásil Šojgu, Sergej Kužegetovič, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Rusko v roce 2013 na základě prosby Izraele pozastavilo dodávku systému S-300 Sýrii. Nyní se ale situace změnila, a to ne vinou Ruska, dodal ruský ministr obrany. „Zdůrazním, že v roce 2013 po prosbě izraelské strany jsme pozastavili dodávky S-300 do Sýrie, které byly připraveny k odeslání a syrští vojáci již prošli náležitou přípravou,“ řekl ruský ministr obrany, kdy zdůraznil, že viníkem je sám Izrael, který je vinný za smrt 15 ruských vojáků.

Systém S-300 má díky svým technickým a bojovým možnostem podstatně posílit bojové možnosti syrské protivzdušné obrany, řekl Šojgu, Sergej Kužegetovič v přímém přenosu ruské televizní stanice Rossia 24. Ruský ministr obrany také vypověděl o tom, jak byl ruský letoun Il-20 sestřelen: „Izraelské posádky, které velmi dobře znaly stav věcí ve vzduchu, se přikryly ruským letounem, což vedlo k jeho zásahu a smrti 15 našich vojáků.“

Komplety S-300 v Sýrii zchladí horké hlavy

Ruská opatření provedená po tragédii se sestřelením ruského letounu Il-20 v Sýrii mají zchladit „horké hlavy“ a odvracet od nepromyšlených akcí, které mohou ohrozit ruské vojáky, řekl Sergej Kužegetovič Šojgu.

Rusko bude blokovat ve vodách okolo Sýrie satelitní navigaci, palubní radiolokátory a spojovací systémy bojového letectva. Velitelské body syrské protivzdušné obrany budou vybaveny automatikou, která je zatím ve výzbroji pouze v Rusku.

Záměrné činy izraelských letců, kvůli kterým byl v Sýrii sestřelen ruský Il-20, uškodily vztahům mezi Ruskem a Izraelem. Moskva je nucena podniknout dodatečná opatření pro zajištění bezpečnosti vojáků v Syrské arabské republice, prohlásil tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij Sergejevič Peskov.

„Podle informací našich vojenských expertů byly příčinou této tragédie nepochybně záměrné úkony izraelských letců, což nemůže nepoškodit naše vztahy, hlavní ale je, že to nutí ruskou stranu k dodatečným účinným opatřením na zajištění bezpečnosti našich vojáků v Sýrii. Právě kvůli tomu bylo přijato rozhodnutí, které dnes zveřejnil ministr obrany Šojgu,“ řekl Peskov, Dmitrij Sergejevič novinářům.

Netanjaku volal do Kremlu. Američané nazvali obranu eskalací

Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin provedl telefonní rozhovor s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahu. Informuje o tom tisková služba Kremlu.

Rozhovor se konal z podnětu Netanjahu, který znovu vyjádřil soustrast v souvislosti se smrtí ruských vojáků 17. září v Sýrii. Vedoucí představitelé obou zemí diskutovali o incidentu s ohledem na to, že informace poskytnuté izraelskou armádou o činnostech jejích letadel jsou v rozporu se závěry ruského ministerstva obrany.

„Ruská strana vychází z toho, že se jednalo o akce izraelských leteckých sil, které se staly hlavní příčinou tragédie,“ uvedl Kreml ve svém prohlášení.

Vladimir Vladimirvič Putin v rozhovoru s Netanjahu zdůraznil, že rozhodnutí přijatá Ruskem k posílení bojových schopností syrských ozbrojených sil jsou adekvátní současné situaci. Cílem je především zabránit možnému ohrožení života ruských vojáků, zdůraznil Kreml.

Poradce amerického vůdce pro národní bezpečnost John Bolton oznámil, že plány Ruska dodávat Sýrii S-300 budou znamenat „významnou eskalaci“ situace ze strany Moskvy. Informuje o tom agentura Reuters. Podle Associated Press, rozhodnutí Ruské federace dodávat S-300 Bolton považoval za „hlavní chybu“.

Reklama: