Cla DJ Trumpa zasáhla americký automobilový průmysl

WASHINGTON | Americký automobilový koncern Ford ztratí jednu miliardu dolarů kvůli americkým clům na dovoz oceli a hliníku. S takovým prohlášením vystoupil generální ředitel společnosti Ford Motor Company James Hackett. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Jde o ztráty, které společnost očekává v letech 2018-2019. „Ironií je, že naše základní výroba je soustředěna ve Spojených státe, čím déle tato situace bude pokračovat, tím více peněz ztratíme,“ řekl Hackett.

Ostatní američtí výrobci také mluví o ztrátách. „Růst ocelových cel povede k dodatečným nákladům ve výši stovek milionů dolarů, i když 90 % oceli bude vyráběno v Americe,“ řekl výkonný viceprezident společnosti Honda North America Rick Schostek.

Cla ve výši 25% na ocel a 10% na hliník pro Mexiko, Kanadu a země EU, americký prezident Donald Trump uvalil 1. června. V reakci na to všechny tyto země jako protiopatření zvýšily cla na mnoho druhů amerického zboží.