Emir Kusturica: Každý, kdo má rád Rusko, je „ruský špion”

BĚLEHRAD | Slavný srbský filmový režisér Emir Kusturica s úsměvem reagoval na tvrdou kritiku od několika evropských médií a politiků. Podle článku na stránce HlavnéSprávy.sk si vyslechl poznámku od novinářů, že ho nazývají „ruským špionem”. Řekl, že to vůbec není překvapivé: „Každý, kdo má rád Rusko, je „ruský špion…“

Emir Kusturica

„Ano, dnes je každý, kdo má dobrý vztah vůči Rusku, „ruský špion“. Vyrůstal jsem s obdivem vůči Gagarinovi a Armstrongovi. A nedělal jsem mezi nimi žádný rozdíl. A když přišel čas a mnozí mne začali žádat, abych se vzdal Gagarina, tak jsem to odmítl udělat. Podobnou kombinaci jsem nepřijal,“ podotkl Kusturica, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Sdělil, že jeho postoj nejvíce vadí Britům. Vysvětlil, že je to asi proto, že Velká Británie se už přes dvě stě let neúspěšně snaží vytlačit Rusko z Balkánu.

Dodal, že důležitou příčinou úspěchu ruského prezidenta Vladimira Putina na mezinárodní scéně je jeho čestnost vůči svým blízkým, vůči svému národu a partnerům.

„Slovo, které vysloví Putin, se stává pevností a naopak sliby a řečičky mnoha západních kolegů, o čem jsme se již mnohokrát přesvědčili, to jsou pouze prostitutky,“ zamyslel se srbský režisér Emir Kusturica.

Reklama: