Za smrt lidí může odvolaná evakuace. Indonéský ostrov Sulawesi zasáhly zemětřesení a vlny tsunami

JAKARTA | Úřady v Indonésii odvolali varování před přívalovými vlnami tsunami, které vydaly krátce po druhém silném zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi. Informovala o tom agentura AP. Ty ovšem po několika hodinách dorazily a obrovské domy pustošily města Palu a Donggala. Na místě jsou mrtví a nezvěstní, jelikož se neevakuovali.

Včerejší ničivá vlna

Americká geologická služba USGS uvedla, že druhé dnešní zemětřesení o magnitudě 7,5 zaznamenali v hloubce deseti kilometrů, přičemž jeho epicentrum bylo zhruba 56 kilometrů od města Donggala ve střední části ostrova Sulawesi.

Po tomto zemětřesení indonéské úřady vydaly varování před tsunami, které se týkalo obyvatel provincií ve střední a západní části ostrova. Úřady prostřednictvím v televizi vysílané výzvy žádaly lidí z pobřežních oblastí, aby se urychleně přesunuli do výše položených míst. Nakonec toto varování odvolali a masivní vlny dorazily.

Tsunami na ostrově Sulawesi ničilo domy, hlásí pohřešovaných

Mohutné zemětřesení na ostrově Sulawesi s magnitudě 7,5 způsobilo v pátek vlny tsunami, které zasáhly města Palu a Donggala, přičemž ničily domy a mnoho rodin je nezvěstných. Úřady hlásili zatím pěti mrtvých, ale není jasné, zda zahynuli v důsledku vln, které dosahovaly až tři metry.

Komunikační spojení s centrální částí ostrova je přerušeno a záchranářské práce ztěžuje i tma, informoval mluvčí indonéské agentury pro zmírňování následků katastrof Sutopo Nugroho.

Indonéská televizní stanice ukázala záběry natočené mobilním telefonem, na kterých se mohutná vlna valila na město Palu. Na záběrech vidět, jak lidé v strachu utíkali a křičeli.

Po tomto zemětřesení indonéské úřady vydaly varování před tsunami, které se týkalo obyvatel provincií ve střední a západní části ostrova. Úřady prostřednictvím v televizi vysílané výzvy žádaly lidí z pobřežních oblastí, aby se urychleně přesunuli do výše položených míst. Později však varování odvolali.

Reklama: