Čína ukazuje svaly. Američané už nejsou námořním hegemonem

MOSKVA – PEKING | Včera Vojenské námořní síly Spojených států informovaly o incidentu v Jihočínském moři, během kterého čínská vojenská loď provedla „nebezpečný a neprofesionální manévr“ v blízkosti amerického torpédoborce USS Decatur a sblížila se s ním na vzdálenost 41 metrů, kvůli čemuž americká loď musela uhnout od srážky. Informuje redaktorka Sputniku Irina Alksnis.

Ilustrační snímek | Foto: en.wikipedia.org

Vše se odehrálo souběžně s odmítnutím Pekingu povolit americké výsadkové lodi plánovaný vstup do přístavu v Hongkongu. „Jedná se o výjimečnou událost, jelikož v dosavadní době Čínská armáda preferovala diplomatické vyjadřování svého nesouhlasu s pravidelným porušováním námořního teritoria ze strany amerického vojenského vedení, které spadá do čínského vlivu a je středem dlouholetých sporů se sousedními státy,“ míní autorka, kdy jasně Čína ukázala, že je ochotna a schopna své zájmy u svého pobřeží, tisíce mil od amerického, hájit vojensky.

Dále se dočteme, že z historického hlediska se čínská armáda dostávala na druhé a třetí místo ve světovém žebříčku podle síly, po Spojených státech a Rusku, ovšem nikdy neukázala svou reální moc ve skutečném konfliktu a soustavně se vyhýbala otevřené konfrontaci. „Řada vojenských odborníku vysvětluje tuto skutečnost psychologickým trauma, jenž bylo způsobeno velkým počtem nepovedených vojenských kampaní v minulosti a nedostatkem politické vůle. Současný ekonomický a politický vliv Číny se nedá zpochybňovat. Ovšem statut globální velmoci se získává v neposlední řádě na základě instrumentů vojenské síly, kterou dřív nebo později země využívají na světové aréně,“ píše Irina Alksnis.

Článek uzavírá slovy: „Současný incident posouvá střet dvou státu na novou úroveň, jelikož Peking se přestává pasivně vyhýbat konfliktům a je připraven použít svou vojenskou moc pro obhájení vlastních zájmů.“

Reklama: