Japonsko protestuje proti cvičením na Kurilských ostrovech

TOKIO | Japonsko pokládá za nepřijatelná ruská vojenská cvičení, která začala v úterý v oblasti Jižních Kurilských ostrovů, prohlásil na tiskové konferenci v Tokiu japonský ministerský předseda Šinzó Abe. „Hodláme zaslat Rusku rozhodný protest“, zdůraznil Abe. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru o sporu o Kurilské ostrovy, který se vleče od konce II. světové války, kdy ovšem Japonsko bylo agresorem a o ostrovy přišlo v rámci války, kdy okupovalo vekou část východní Asie.

Šinzó Abe

Šinzó Abe

Na japonském ministerstvu zahraničních věcí podotkli, že sbírají informace o cvičeních. Jak bylo zdůrazněno v prohlášení ministerstva: „Manévry se provádějí jednostranně na území, které pokládá Japonsko za svou neoddělitelnou součást.“

Ovšem o toto území Japonci přišli právě v II. světové válce a mezi nástupnickou zemí SSSR, tedy Ruskem, a Japonskem dodnes není uzavřena mírová smlouva, nýbrž jen přijatá Japonská kapitulace.

Na velvyslanectví Ruska v Tokiu zatím nepotvrdili doručení protestní nóty japonské strany. Na tuto nótu nebude Ruská federace patrně nijak reagovat.