Rusko utají informaci o zásobách ropy a plynu

MOSKVA | Ruská vláda zakáže poskytnutí informace o zásobách ropy a plynu americkým společnostem. Toto rozhodnutí přijala Bezpečnostní rada Ruska. Až dosud se tato informace poskytovala pro rozbor největším geologickým auditorům USA: Miller & Lents a DeGolyer & MacNaughton. Informuje rozhlasová stanice Hlas Ruska na svém zpravodajském serveru. Podle odborníků se jedná o další odvetnou akci Ruska proti západním sankcím a oslabení pozice USA.

Foto: RIA Novosti

Foto: RIA Novosti

V současné době disponují tyto dvě společnosti nejhodnověrnějšími údaji o minerální a surovinové základně Ruska. Představitelé Bezpečnostní rady Ruské federace, bezpečnostních služeb, Gazpromu a Rosněfti se rozhodli ochránit toto odvětví a založit v Rusku analogické auditorské společnosti.

Bez posudku amerických monopolistů však skoro není možno získat zahraniční investory pro nová naleziště. Ovšem země BRICS mají svá pravidla a Rusko je členem, proto lze tento krok vnímat, jako vyřazení USA z dalšího odvětví, které si země BRICS vyřeší nezávisle a po svém.