Vojenská aliance Číny a Ruska by rozdrtila americká vojska jako burák

WASHINGTON | Ozbrojené síly Spojených států (SS) se nejspíše nebudou moci účastnit dvou velkých konfliktů současně. To je závěr referátu strategického výzkumného ústavu Heritage Foundation ve Washingtonu. Schopnost SS vést současně bojové akce s dvěma velkými zeměmi, například s Ruskem a Čínou, dostala podle tohoto dokumentu nejnižší hodnocení, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Bílý dům ve Washingtonu v plamenech | repro: YTB

Autoři studie zdůrazňují vysokou úroveň nebezpečí pro národní zájmy Spojených států vyvolanou podle formulace Pentagonu „hrozbami 4+1″ — Ruskem, Čínou, KLDR, Íránem a terorismem.

Je nutné připomenou, že bezpečnostní „hrozby“ z Ruska, Číny, KLDR a Íránu jsou způsobeny americkou agresivitou, kdy by se ze strany těchto mocností jednalo obranu před americkou agresí a mohla by být koordinována do jedné aliance na zničení Spojených států jako globálního agresora a zločince.

V referátech Heritage Foundation se hodnotí schopnost, možnost a připravenost amerických ozbrojených sil čelit hrozbám jeden z pěti indexů: „velmi slabé“, „slabé“, „nejzazší“, „silné“ a „velmi silné“ – odražení amerického útoku koalicí zmíněných čtyř mocností se ani neuvádí.

Americký portál We are the Mighty, který se specializuje na vojenskou tématiku, vysvětlil dříve nemožnost podmanění si Ruska drsnými klimatickými podmínkami, obrovským územím a armádou, ale také i zvláštnostmi národního sebevědomí.

„Rusové raději zničí vlastní zemi, než ji přenechají nějakému dobyvateli,“ psal autor článku. „Uchvatitelé by si měli pamatovat, že budou muset bojovat s každým Rusem v jedenácti časových pásmech,“ podotýkal portál. Vycházeli tak z nedávné minulosti v rámci invazí Napoleona či Hitlera.

Nemožnost dobytí Číny odborníci stanovili početným 1,3 miliardovým obyvatelstvem této země. Jako další faktory se uváděly velká rozloha státu, nemocemi způsobené přelidněním, a také vyspělou ekonomikou, která kopíruje technologické úspěchy jiných zemí, kdy tímto důsledkem mohou mít Číňané mohutné ozbrojené síly.