Desetitisíce lidí demonstrovaly v Edinburghu za nezávislost Skotska

EDINBURGH | Desetitisíce zastánců nezávislosti Skotska pochodovali v sobotu ulicemi Edinburghu v době, kdy roste tlak na Skotské národní strany (SNP), aby rozhodlo o termínu druhého referenda o samostatnosti, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Skotské demonstrace | foto: stalo-se.cz

Pořadatelé uvedli, že se pochodu skotskou metropolí zúčastnilo více než 100 tisíc lidí, což vyzvedli jako největší a nejodvážnější demonstraci za nezávislost v dějinách Skotska, informoval deník The Guardian.

Gary J. Kelly z nátlakové skupiny All Under One Banner (AUOB; Všichni pod jednou zástavou), která organizuje pochody za nezávislost, označil ve vyjádření pro stanici BBC množství účastníků za důkaz, že lidé si přejí ústavní změnu.

Demonstrace se konala 24 hodin před začátkem sjezdu SNP v Glasgow. Na tom sice nejsou podle oficiálního programu plánované diskuse o nezávislosti, místopředseda strany Keith Brown však byl na sobotním akcí na podporu jedním z řečníků.

V centru Edinburghu se vedle trase pochodu sešla i menší skupina protidemonstrantů podporujících setrvání Skotska ve Spojeném království. „Hlasování za hlasováním ukazují, že většina Skotů nechce rozdělující a nepotřebné druhé referendum o nezávislosti,“ prohlásila šéfka kampaně Scotland in Union Pamela Nash.

Skupina AUOB vyzývá k druhém plebiscitu o nezávislosti před rokem 2021, v němž skončí přechodné období po brexitu, vystoupení Británie z Evropské unie, a ve kterém se budou konat i nejbližší skotské volby.

Aktivisté z hnutí za nezávislost hlásí rostoucí nespokojenost s nedostatečným vedením SNP a zejména tím, že předsedkyně strany a předsedkyně skotské vlády Nicola Sturgeon spojila osud dalšího referenda s brexitem. Sturgeon naznačila, že své názory na druhé hlasování o nezávislosti straně představí poté, co budou jasné podmínky dohody o brexitu s EU.

Reklama: