Lotyšské parlamentní volby zřejmě vyhrála proruská strana

RIGA | Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku zřejmě vyhrála proruská sociálnědemokratická strana Centrum harmonie (SC). Vyplývá to z exit pollu, který po skončení hlasování zveřejnila lotyšská veřejnoprávní televize, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Lotyšská vlajka

Podle průzkumu, provedeného mezi voliči vycházejícími z volebních místností, získalo Centrum harmonie 19,4 procenta hlasů. Na druhém místě skončila aliance dvou prozápadního liberálních stran Lotyšský rozvoj (LA) a Hnutí Pro !, pro které hlasovalo 13,4 procenta voličů, vyplývá z exit pollu. K hlasovacím urnám podle údajů volební komise přistoupilo jen 51,31 procenta voličů.

Vítězství proruského Centra harmonie se všeobecně očekávalo, protože toto hnutí vyhrálo i ve dvou předchozích volbách 2011 s 2014. Ani jednou se mu však nepodařilo sestavit vládu, protože ostatní lotyšské strany s ním odmítli spolupracovat. Cestu harmonie podporují převážně příslušníci početné ruské menšiny, která tvoří zhruba čtvrtinu obyvatel dvoumilionového Lotyšska.

O křesla v stočlenném parlamentu se ucházelo více než tisíc čtyři sta kandidátů a šestnáct volebních koalic, stran a hnutí.

Lotyšská policie nezaznamenala přímé nebo systematické pokusy o ovlivnění sobotního hlasování. Prověřuje však dvě desítky podezření z možných volebních podvodů.

Reklama: