Americká policie vražd mentálně postižené jako na běžícím páse

WASHINGTON | Stovky lidí ve Spojených státech každoročně zabijí policisté během zásahu, když zbraň namíří na osobu s fyzickým či mentálním postižením jen proto, že kvůli svým zdravotním potížím neplnila příkazy policistů, informuje o policejní brutalitě slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Americký policejní dobytek v uniformě

V září minulého roku policisté z Oklahoma City zastřelili muže jménem Magdiel Sanchez, přičemž si údajně nevšimli volání sousedů, kteří se je snažili varovat, že Sanchez je neslyšící a tudíž nemohl slyšet příkazy důstojníků, aby odhodil držící kovovou trubku připomínající zbraň. Přítomný policista proto zavolal posilu a oba vyzývali Sancheze, aby daný předmět odhodil.

„Když se začal k policistům přibližovat s trubkou v ruce, vypálili něj ze své zbraně,“ uvedl policejní kapitán Bo Mathews (více ZDE ).

O dalším případě z května minulého roku informuje BBC – krátce po páté hodině ráno tři policisté z West Milwaukee vnikli do domu 22-letého Adama Trammella po tom, jak souseda zavolala na číslo 911, že ho vidí na chodbě a vypráví o ďáblu.

Policisté našli Adama stát ve vaně nahého a zmateného. Měl totiž diagnostikovanou schizofrenii a podle otce Larryho Trammella mával často bludy a halucinace. V takových stavech úzkosti mu sprcha pomáhala uklidnit se.

loading...

Adam nebyl ozbrojený a nezdá se, že by se choval ohrožujícím způsobem. Ale na výzvu policistů neopustil sprchu, co se chápalo jako neuposlechnutí příkazu, a tak policisté do něj asi 15-krát pustili paralyzérem elektrošoky, z čehož začal vykřikovat a svíjet se od bolesti. Po podání sedativ později Adam přestal dýchat a zemřel. Vražda!


Policie uznává, že Adam nedopustil zločinu a ani nebyl podezřelý. Policie tvrdí, že se dostali do bytu jen proto, aby mu pomohli a poskytli lékařskou péči. Okresní prokurátor z Milwaukee John Chisholm ani nikoho z policistů za to nestíhal.

Případ zůstal téměř nepovšimnut a Adam se stal součástí znepokojující statistiky o počtu osob se zdravotním postižením, kteří každoročně zemřou po střetu s americkou policií.

Podle Washington Post a analýzy místních zpráv o médiích, v tomto roce 2018 v USA takto zahynulo nejméně 136 osob se zdravotním postižením. Je to však jen hrubé podhodnocení. V stovkách dalších případech nebylo nikdy určeno, zda osoba, která byla zabita, měla vůbec zdravotní postižení. Mohou se vyskytnout i jiné případy, které nejsou hlášeny.

loading...
loading...
Reklama:
loading...