Maďarský ministr zahraničí: Ukrajina je nejtemnější diktatura

BUDAPEŠŤ | Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó prohlásil, že politika Kyjeva vůči Zakarpatské Maďarům dosáhla hrůzostrašné dno a připomíná mu chování těch nejtemnějších diktatur. Jeho prohlášení publikovali na portálu maďarské vlády, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Foto: Sputnik (© AFP 2018 / Attila Kisbenedek)

Diplomat zkritizoval opatření Kyjeva v Zakarpatsku zaměřené podle jeho názoru na změnu národního složení tohoto regionu a také obvinil Nejvyšší radu z toho, že se dohodla s extremisty.

Szijjártó dodal, že Maďaři žijící na Ukrajině mohou v budoucnu počítat s pomocí Budapešti, a oznámil, že už tuto situaci projednal s představitelem amerického ministerstva zahraničí a zástupcem generálního tajemníka Severoatlantické aliance (SA).

Roztržka mezi Kyjevem a Budapeští vypukl 19. září, kdy bylo zveřejněno video, na kterém bylo zveřejněno údajné předání maďarských pasů v Zakarpatsku. Na videozáznamu lidé třikrát opakují text přísahy na pozadí maďarské vlajky. Po státní hymně majitelé nových maďarských pasů dostávají pokyny, mimo jiné, že před státními strukturami Ukrajiny mají skrývat skutečnost, že dostali maďarské občanství.

Ukrajinský ministr zahraničí Pavel Klimkin týž den požádal Maďarsko o vysvětlení. Po neúspěšných pokusech obou stran o dohodu Kyjev vyhostil maďarského konzula ve městě Berehovo. Na odvetu vypověděli maďarské úřady ze země ukrajinského konzula v Budapešti.