Kardinál Duka podpořil profesora Piťhu, pronásledovaného feministickými čarodějnicemi

PRAHA | Pražský arcibiskup Dominik Duka coby předseda České biskupské konference (ČBK) vyjádřil podporu katolickému knězi a profesoru Petru Piťhovi, za jehož kázání na něj ve čtvrtek ráno podala Česká ženská lobby trestní oznámení. Podle spolku se v něm snažil veřejnost a věřící přesvědčit, že Istanbulská úmluva rozvrací rodiny, informují ParlametniListy.cz.

Dominik kardinál Duka OP arcibiskup pražský | reprofoto: youtube.com

Kázání, které Piťha pronesl v katedrále svatého Víta na konci září spustilo v síti neziskových organizací, které hájí práva žen v České republice, pořádný poprask. Během svého kázání na svátek svatého Václava ve svatovítské katedrále se spolku Česká ženská lobby znelíbilo, že se pustil do kritiky Istanbulské úmluvy.

Za nedemokratický a diktátorský totiž označil Piťha dokument Rady Evropy a jeho autory obvinil z inspirace marxismem a nacismem. „Ani jedno ze zmiňovaných Piťhových tvrzení se nezakládá na pravdě. Nic podobného z Istanbulské úmluvy ani z její důvodové zprávy nevyplývá,“ okomentovala pro server iDNES.cz knězova slova předsedkyně České ženské lobby Eliška Kodyšová. O záměru podat trestní oznámení informoval spolek už ve středu. Trestní oznámení pak podaly členky spolku ve čtvrtek ráno – spíše místo toho by měly být obslouženy ve Velkých Losinách Bobligem a pak za vycházejícího slunce ogrilovány na hranici.

Kardinál Duka se dnes v kauze jednoznačně postavil na Piťhovu stranu. Na stranách české katolické církve vydal prohlášení, že v této věci má jeho plnou podporu. „Jako předseda ČBK vyjadřuji podporu Mons. Petru Piťhovi v souvislosti s kázáním proneseným na svátek sv. Václava v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha,“ uvedl.

Zároveň pak zkonstatoval, že ve věci Istanbulské úmluvy se na oficiálním stanovisku ČBK nic nemění. V něm biskupové českých a moravských diecézí společně připomínají základní principy, o něž se opírá vztah muže a ženy. Vyjadřují také své znepokojení nad obsahem tzv. Istanbulské úmluvy, která má být přijata i českým Parlamentem. A připomínají, že na zavrženíhodné násilí na ženách i mužích již naše současné zákony pamatují.

Reklama: