Kdy máme očekávat ekonomickou krizi?

NEW YORK | Současná volatilita na světových burzách je jen stěží známkou nové globální krize, situace se v blízké době stabilizuje, i když rozvojové trhy se budou i nadále otřásat, řekl vedoucí analytik Washingtonské analytické agentury Smith’s Research & Gradings Scott MacDonald. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Podle něj se na trhu objevilo příliš mnoho negativních zpráv, které investoři nemohli ignorovat: „Nejistota v souvislosti s brexitem, Itálie vyvolávající vážnou nejistotu, americko-čínská obchodní válka a obavy z nárůstu úrokových sazeb zhoršují situaci pro investory a mají negativní dopad na rozvíjející se trhy,“ uvedl americký analytik, který nevidí příčiny v americké agresi, ale v následcích amerického chování ve světě.

„Otázky kolem obchodní války a dopad zvýšení sazeb Federálního rezervního systému výrazně zasáhly odvětví high-tech,“ dodal zdroj agentury.

Domnívá se však, že tento jev je na trhu stále dočasný: „Myslím si, že za pár dní přijde nestabilita a pak se situace opět stabilizuje. Faktem je, že americké makroekonomické ukazatele jsou velmi dobré, růst HDP je v posledním čtvrtletí 4,2 %. Nezaměstnanost je 3,7 % a spotřebitelská aktivita je vysoká. Až investoři vyřeší touto nejistotou, podívají se na statistické údaje, znovu začnou nakupovat papíry,“ uvedl analytik.

Avšak zase tak nakonec optimistický není: „V roce 2019, až dojde ve Spojených státech k reálným daňovým škrtům a až se clo začne dotýkat spotřebitelů, se vše změní, ale právě teď je příliš mnoho pozitivních momentů, které vrátí trh zpět do normálu,“ uzavírá expert.

Reklama: