První kontakt syrských S-300 a izraelských F-35 přiměl izraelskou letku vrátit se

DAMAŠEK – JERUZALÉM | Portál Mezhdunarodnye novosti publikuje informaci o prvních kontaktech syrských PVO S-300 ruské výroby a izraelských F-35 – tzv. „neviditelných“ letadlech 5. generace vyvinutými a vyrobenými ve Spojených státech. Jde o takzvané neviditelné letadlo na kterém byla použita takzvaná stealth technologie, která mě udělat letadlo před radary nepřítele neviditelné. Avšak proč Izrael útok odvolal? Byli zaměřeni? S-300 je již překonána komplety S-400 a ty dále jsou již překonány S-500. Jsou opravdu americké technologie tak zaostalé?

Izraelská F-35

Izraelci zkoušejí, jak pracuje syrská PVO. Izraelské F-35 se přesvědčili, že Ruske dodané S-300 pro Sýrii pracují dobře, krátce po startu byla čtveřice F-35 systémem S-300 detekována jako cíl, což okamžitě zapípal izraelským pilotům alarm, že jejich letoun byl zaměřen. Izraelci proto změnili dráhu letu a vzdálili se od syrských hranic, informuje slovenský konzervativní deník HlavéSprávy.sk s odvoláním na zmíněné noviny.

Izraelci a Američané momentálně testují ukrajinské S-300, které jim Ukrajina na testování zpřístupnila. Ukrajina však má k dispozici ranní verzi S-300, mnoho relevantních informací tak Američané a Izraelci nezískají. Posledních přibližně 8 let Rusové Ukrajincům nedodali žádné modernější komponenty. Stejně měli Američané k dispozici i modernější běloruskou modifikaci S-300 a brzy se množství informací o ruských PVO dozvědí i z indických systémů S-400, které se chystá Indie koupit.

Pokud však Rusové volně prodávají S-300 a S-400, znamená to, že mají v talonu podstatně modernější systémy. Podle ruských odborníků systémy S-300 dodané Sýrii jsou propojeny s moderními ruskými S-400 v Hmeimmim a Latakií, do obranného systému PVO jsou zařazeny i syrské S-200 a S-125. Starší syrské rakety jsou stejně vražedné jako modernější ruské rakety, syrské radary, které měly své limity, se vytvořením sítě s S-400 dostaly na podstatně vyšší úroveň. Propojením zastaralých PVO s moderními znamená jen to, že zastaralé PVO jsou jen odpalovací rampy, kdy oči jsou ruské S-400 a možná už v Sýrii testují i komplety S-500, které mohou být na ruské základně.

Pokud však nedojde k sestřelení cizích letadel ve vzdušném prostoru Sýrie o účinnosti systémů S-300 a S-400 se lze jen dohadovat. Pokud však systémy S-300 a S-400 zabrání Izraelcům narušovat vzdušný prostor Sýrie, splnili svůj úkol na výbornou.

Bašár al-Asad bude moci pokračovat v modernizaci svých ozbrojených sil za pomoci Íránu a moderní zbraně se dostanou i k libanonskému Hizballáhu. Nerovnováha sil v regionu se tak začne měnit, Izrael tak ztratí své vedoucí postavení a možná bude muset korigovat svou agresivní politiku na Středním východě.