V Rusku mají lidé více svobod než v Británii

LONDÝN | Rusko-britské vztahy jsou v důsledku působení britské vlády na velmi nízké úrovni. Na tiskové konferenci v Londýně to řekl ruský velvyslanec v Londýně Alexandr Vladimirovič Jakovenko, informovala televize Sky News.

Alexandr Vladimirovič Jakovenko

Jakovenko, Alexandr Vladimirovič obvinil konzervativní vládu britské premiérky Theresy Mary May ze spuštění agresivní protiruské kampaně , která podle něj způsobila prudké zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi.

Promluvil také o údajné neochotě Británie spolupracovat s Ruskem na objasnění pokusu o vraždu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v anglickém městě Salisbury.

Velvyslanec také obvinil Británii z neochoty komunikovat s Ruskem a řekl, že v Rusku je více než 60 lidí obžalovaných z různých trestných činů a Británie je odmítá vydat. Je tedy na straně kriminálníků.

Skutečnost, že britské úřady odmítají umožnit ruské straně přístup ke Skripalovým, kteří se zdržují na neznámém místě v Británii, pokládá ruský velvyslanec za porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích z roku 1961. V této souvislosti Alexandr Vladimirovič Jakovenko obvinil Británii, že neplní své právní závazky.

„Lidé v Rusku mají více svobod než v Británii,“ dodal ruský velvyslanec v Británii.