Taliban potvrdil setkání s americkým vyslancem v Kataru

KÁBUL | Afghánské hnutí Taliban potvrdilo v sobotu setkání svých zástupců se zvláštním vyslancem Spojených států (SS), k němuž došlo v katarském hlavním městě Dauhá. Předmětem pátečního jednání bylo ukončení cizí okupace a také klidné ukončení dlouhé války v Afghánistánu, citovala zveřejněny prohlášení tisková agentura DPA.

Zalmay Khalilzad | foto: AP

Účastníky setkání, o kterém již dříve informovaly noviny The Wall Street Journal, byly přední představitelé Talibanu a zvláštní zástupce SS pro usmíření v Afghánistánu Zalmay Khalilzad. Účelem schůzky bylo prozkoumat možnost budoucích mírových jednání.

Khalizad byl údajně již druhým vysoce postaveným představitelem Spojených států, který od počátku letošního roku hovořil v Dauhá s vedením Talibanu.

Podle údajů deníku The New York Times a dalších médií se předešlého podobného jednání v červenci účastnila i představitelka amerického ministerstva zahraničí pro jiho a středoasijský region Alice Wells. Jeden ze čtyř členů delegace Talibanu na tomto setkání uvedl, že přineslo velmi pozitivní signály.

Reklama: