Totalita: Vězení za slova! V Dánsku navrhli posílat do vězení proruskou opozici

KODAŇ | Na webové stránce dánského parlamentu byl zveřejněn návrh zákona, podle kterého, v případě jeho schválení, bude „poddaným“ království hrozit trestní stíhání za „proruskou“ pozici, píší o tom dánské noviny Berlingske.

Ilustrační snímek

Podle návrhu zákona o opatřeních „pro boj s operacemi psychologického vlivu, provedenými cizími výzvědnými službami“ bude dánským obyvatelům hrozit až 12 let vězení, pokud se jejich vyjádření během předvolebních akcí budou lišit od oficiální pozice vlády, je uvedeno v článku, z kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Přitom noviny uvádí příklady jednání, za které návrh zákona vyměří trest. Týká se to například vměšování do veřejných debat nebo pokusů o ovlivnění rozhodovacího procesu: „V souladu s návrhem zákona může být potencionálně prosouzena i taková situace, kdy agent cizí výzvědné služby říká, že bylo by dobré vyměnit lampičku na záchodě v této nebo jiné budově a dánský ředitel dá na jeho rady,“ uvádí se v článku.

Tímto způsobem, pokud se Dán rozhodne, že protiruské sankce škodí Dánsku, a vyjádří svůj názor v médiích, bude mu hrozit trest, uvádí noviny.

Podobným způsobem skončí také pokusy o ovlivnění názorů ve prospěch realizace projektu plynovodu Severní proud 2.

Tento návrh zákona, podle názoru autora článku, je možné brát jako pokus o zastrašení dánské společnosti, protože se týká zákonných názorů občanů, kteří mají své místo ve veřejných diskuzích, ale které mohou být přijaty jako propaganda.

Reklama: