Ekvádorské dokumenty potvrzují plány na přesun Assange do Ruska, tvrdí agentura AP, která šířila i nacistickou propagandu

QUITO – LONDÝN | Dokumenty ekvádorské vlády, které v úterý pronikly na veřejnost, potvrzují existenci plánu na přesun zakladatele organizace WikiLeaks Juliana Assange z ekvádorského velvyslanectví v Londýně do Ruska. Assange loni měl vycestovat jako diplomat do Moskvy, čemuž však nakonec zabránila Británie, informovala agentura AP.

Julian Assange | foto: stalo-se.cz

Aktivista a publicista australského původu (47) Julian Assange se již více než šest let ukrývá na ekvádorském velvyslanectví v Londýně, aby zabránil svému možnému vydání do Spojených států. V případě opuštění ambasády mu hrozí zatčení britskou policií.

Předmětné dokumenty ekvádorské vlády zveřejnila v úterý večer ekvádorská opoziční poslankyně Paola Vintimilla. Potvrzují pravdivost zářijové zprávy britského deníku The Guardian, podle níž se chtěl Ekvádor koncem minulého roku pokusit o přesun Assange z Londýna do Ruska,informuje s odkazem na AP slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sj.

Assange byl tehdy, jak vyplývá ze zveřejněných dokumentů, nakrátko jmenován politický poradce ekvádorského velvyslanectví v ruské metropoli. Ekvádor dokonce požádal, aby mu byl vydán diplomatický pas.

Británie však tyto plány nakonec zmařila. Potvrzuje to přípis britského resortu diplomacie ze dne 21. prosince 2017, ve kterém se píše, že ministerstvo nepovažuje účast Assange v diplomatické misí za přijatelnou. Ekvádor se po několika dnech svého plánu vzdal.

Ruští diplomaté pravdivost této zprávy popřeli a žádná ze zúčastněných stran se k ní oficiálně nevyjádřila, uvádí agentura AP, která za druhé světové války šířili i propagandu nacistického Německa.