Rusko obvinilo Spojené státy z okupace Sýrie

MOSKVA | Moskva považuje akce Spojených států (SS) na jihu Sýrie za otevřenou okupaci, oznámila to ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova na každotýdenním brífinku, kdy jí cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Americký negr – okupant v Sýrii

„Nadále nás znepokojuje situace na severovýchodě Sýrie, kde si Američané stále hrají se separasticky naladěnou částí kurdských jednotek, stejně je tomu na jihu země v Al Tanfe, kde silami Spojených států fakticky dochází k otevřené okupaci území suverénního syrského státu,“ uvedla.

„Podle informací, které dostáváme, radikálové, kteří našli takové tiché přístaviště a skrýš ve svévolně Američany vyhlášené pětapadesáti kilometrové exkluzivní zóně, vybírají od civilistů, kteří chtějí oblast opustit, dva tisíce dolarů za člověka,“ dodala diplomatka.

Ruské ministerstvo obrany dříve obvinilo SS z úžasných podmínek pro více než 70 tisíc syrských běženců v táboře Er-Rukban nedaleko americké vojenské základny.

Na ministerstvu uvedli, že právě SS zavedly zákaz vstupu do pětapadesáti kilometrové zóny okolo své základny pro syrské vládní struktury a humanitární organizace, a vyzvali americkou stranu, aby poskytla humanitární přístup do táboru Er-Rukban.

Také by SS měly zajistit bezpečný odchod uprchlíků do míst jejich bydliště a zlikvidovat vojenskou základnu v Al Tanfe.