Pákistán zakázal indické televizní stanice

ISLÁMÁBÁD | Pákistánský nejvyšší soud opět zavedl zákaz všech indických televizních kanálů, přičemž zrušil dřívější nařízení soudu nižší instance. Informoval o tom v sobotu zpravodajský kanál stanice BBC.

ilustrace

Důvodem tohoto kroku je podle předsedy pákistánského Nejvyššího soudu Sakib Nisar skutečnost, že Indie staví přehrady na řekách, které tečou na území Pákistánu. Pákistán dále tvrdí, že Indie využívá své přehrady jako zbraň, což však Indie odmítá.

Indické televizní programy a filmy jsou v Pákistánu oblíbené, avšak země je zakázala už i předtím v reakci na napjaté vztahy mezi Islámábádem a Dillí. „Indie omezuje přísun vody do Pákistánu. Proč bychom tedy neměli zrušit jejich stanice?“ prohlásil Nisar, který zrušil rozhodnutí regionálního nejvyššího soudu ve městě Láhaur.

Více než 80 procent zavlažované zemědělské půdy v Pákistánu závisí od řeky Indus a jejích přítoků, z nichž většina přichází z Himalájí.

Pákistán poprvé zavedl zákaz indických filmů po indicko-pákistánské válce z roku 1965. Opatření zrušily až v roce 2008, ačkoli ho sporadicky obnovovaly.

Reklama: