The National Interest: Spojené státy by neměly rozmísťovat vojenské základny u ruských hranic

WASHINGTON | Expert časopisu The National Interest Doug Bandow označil možné umístění americké vojenské základny Fort Trump v Polsku za špatný nápad pro Spojené státy (SS) a Evropu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

okupační a agresivní vojska SS

Podle slov Bandowa nemá umístění základny Fort Trump žádný smysl — za studené války by to bylo podmíněno okolnostmi, nyní ale sotva kdo věří, že Moskva chce opravdu zaútočit na Polsko. Podotkl, že Rusko potřebuje, aby byly jeho hranice bezpečné. Bandow přitom připomenul, že jde o jadernou velmoc.

„Kromě toho je Evropa schopna samostatně zachovávat svou obranyschopnost,“ soudí autor. Bandow je přesvědčen, že zřízení nové vojenské základny způsobí vyostření konfrontace mezi Ruskem a SS. Podle jeho názoru má Rusko beztak důvody k nespokojenosti — například značné rozšíření Severoatlantické aliance (SA), podpora státních převratů Washingtonem a vojenská pomoc nepřátelům Moskvy.

„Kdyby se Rusko chovalo podobným způsobem v Kanadě nebo Mexiku, zareagoval by na to Washington ostře a agresivně,“ píše expert.

Autor podotkl, že démonizace Moskvy a rusofobie ponoukají SS k nové studené válce. Připomenul také, že vydržování vojenských základen v jiných zemích je věc velmi nákladná, takže s ohledem na hospodářskou situaci ve Spojených státech by bylo třeba ještě jednou promyslet účelnost podobného opatření.

Polsko Američanům dříve nabídlo umístění na svém území tankové divize a převzalo všechny výdaje — asi dvě miliardy USD. Vůdce SS Donald J. Trump prohlásil, že ve Washingtonu zatím zkoumají možnost zřízení vojenské základny.

Reklama: