Jaké budou následky? Turecko se chystá zaútočit na kurdské milice, které Američané podporují

WASHINGTON | Američané se obávají Erdoğanových plánů v Sýrii, stojí v titulku Sputniku, kdy v perexu je upřesněno, že americké ministerstvo zahraničí je znepokojeno tureckou vojenskou operací proti Kurdům v Sýrii. Jak uvádí agentura Bloomberg, v oblasti, kterou ostřeluje turecká armáda, se nachází američtí vojáci, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Trump a Erdoğan | reprofoto: Sputnik

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan, hrozí, že zničí oddíly kurdských milicí na východ od řeky Eufrat. Zareagoval tak poté, co jeho armáda vytlačila Kurdy z města Afrín na severozápadě Sýrie.
V souvislosti s tím vyjádřily Spojené státy (SS) své obavy ohledně tureckého ostřelování kurdských pozic na severu Sýrie, kde se nalézají i američtí vojáci.

„Jednostranné vojenské údery na severozápadě Sýrie jakoukoliv stranou, obzvlášť vzhledem k tomu, že se v této oblasti nebo v okolí může nacházet americký personál, nás velmi znepokojují,“ cituje agentura Bloomberg slova Roberta Palladina, zástupce mluvčího amerického ministerstva zahraničí. Dále dodal, že Spojené státy jsou v kontaktu s Tureckem a milicemi, které tvoří převážně Kurdové, aby stranám zdůraznily, že je nutné situaci deeskalovat.

Jak uvádí turecká státní agentura Anadolu, v provincii Mardin na jihovýchodě Turecka zajistili turečtí policisté po přestřelce vozidlo, které převáželo 247 kilogramů výbušnin.

Vztahy mezi SS a Tureckem jsou napjaté mimo jiné i kvůli americké podpoře kurdských milicí, které Ankara považuje za teroristy.