Vměšování: Německé média se snaží v Polsku ovlivňovat volby!

VARŠAVA | Polská média byla prodána Německu, prohlásil polský premiér Mateusz Jakub Morawiecki a dodal, že podniky vlastněné zahraničními majiteli mají značný vliv na vnitřní záležitosti v Polsku. Podle něj se tato média snaží ovlivňovat výsledky voleb, kdy jsou na straně opozice, která má za cíl likvidaci v Polska v rámci EU a to je podmanění právě Německem. O prohlášení polského premiéra informoval o tom portál wyborcza.pl.

Sau Merkel a Mateusz Jakub Morawiecki | repro: Spiegel Online

„Dnes jsou média v cizích rukou, zejména pak v rukou Německa,“ oznámil ve středu předseda vlády Mateusz Jakub Morawiecki ve vysílání polské televizi Republika TV. „Tato německá média se stala mimořádně aktivními během kampaně v rámci komunálních voleb,“ dodal politik, kterého cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Premiér Mateusz Jakub Morawiecki, který je členem vlastenecké konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS), poznamenal, že další země, včetně Německa, přijímají opatření na ochranu svých médií před zahraničním vlastnictvím: „V Německu tvrdí, že jejich noviny musí být v jejich rukou. Přitom si ale Němci v Polsku koupili hlavní polská média.“

Řada polských médií má zahraniční vlastníky. Například německo-švýcarská mediální skupina Ringier Axel Springer Media vlastní časopis Newsweek Polska Magazine či časopis Fakt. Poslední z nich je jedním z nejprodávanějších deníků v zemi, který se inspiroval německým bulvárním časopisem Bild.

Tuto neděli má v Polsku proběhnout druhé kolo regionálních voleb, kdy první kolo bylo vítězné pro PiS, avšak tak kde nedosáhli více jak 50 % se koná kolo druhé a již před prvním média vlastněná německými majiteli spustila štavou propagandu proti vládní straně.

Taková stížnost předsedy vlády by dokonce mohla v tomto týdnu vyvolat nepříjemný diplomatický rozhovor. V pátek se má totiž německá vůdkyně Angela Merkel ve Varšavě zúčastnit již 15. konzultace německo-polské vlády. „Tento summit by mohl být také poznamenán nedávnými tvrzeními Varšavy, která se týkala toho, že Polsko nikdy neobdrželo řádné kompenzace za válečné ztráty během 2. světové války,“ píše Sputnik.