Brazilský prezident plánuje přesunout ambasádu do Jeruzaléma

BRASÍLIA | Brazílie bude následovat příkladu Spojených států a Guatemaly, kdy přesune své velvyslanectví v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury DPA nově zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro.

Jair Bolsonaro | repro: The Intercept

„Jak jsem tvrdil během kampaně, plánujeme přesunout brazilskou ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma. Izrael je suverénní stát a my to respektujeme,“ napsal Jair Bolsonaro v příspěvku na Twitteru.

Na zprávu o přenosu ambasády už s nadšením reagoval izraelský premiér Benjamin Netanjahu. „Gratuluji svému příteli, nově zvolenému prezidentovi Brazílie, Jair Bolsonarovi, k jeho záměru přesunout brazilskou ambasádu do Jeruzaléma. Historický, správný a vzrušující krok!“ napsal také na sociální síti Twitter.

Své velvyslanectví v Jeruzalémě otevřely 14. května jako první Spojené státy. Stalo se tak na základě rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa, který koncem minulého roku uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. O několik dní později otevřela svou ambasádu v Jeruzalémě i Guatemala.