Chášukdží byl uškrcen, rozčtvrcen a rozpuštěn v kyselině! To vše na příkaz saúdské královské rodiny

ANKARA | Hlavní istanbulský prokurátor Irfan Fidan ve středu potvrdil, že Džámal Chášukdží se stal obětí úkladné vraždy, při které ho ihned po vstupu do prostor zastupitelského úřadu uškrtili.

Poslední záznam živého novináře Džamáíla Chášukdžího | repro: AP

„Ostatky novináře Džamála Chášukdžího zavraždili a rozčtvrtili na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, následně ho rozpustili,“ uvedl představitel turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Yasin Aktau, jehož páteční vyjádření pro deník Hürriyet převzala tisková agentura AFP.

„Nyní víme, že jeho tělo nejen rozsekali, ale že se ho zbavili rozpuštěním,“ řekl Yasin Aktau. Zopakoval tak dřívější vyjádření jiného tureckého představitele pro deník Washington Post, do kterého Chášukdží přispíval. Vyšetřovatelé podle něj pracují s verzí, že tělo novináře bylo zničeno pomocí kyseliny. Uvedl, že v zahradě konzulátu se našly biologické důkazy.

„Podle posledních informací, které máme, tělo rozsekali z důvodu, že tak bylo jednodušší ho rozpustit,“ dodal Aktau, jeden z poradců tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana, kdy podle něj chtěli vrazi docílit toho, aby po těle nezůstala žádná stopa.

Brutální a barbarské

Chášudžího snoubenka Hatice Cengiz v pátek prohlásila, že to, co s ním udělali, bylo brutální a barbarské.

„Je nyní na mezinárodním společenství, aby přivedlo pachatele před spravedlnost. Vedoucí úlohu by měly přitom hrát Spojené státy,“ uvedla v článku zveřejněném několika médii včetně deníku Washington Post.

Objednávka vraždy novináře Džamál aChášukdžího přišla z nejvyšších úrovní saúdskoarabské vlády. Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan to uvedl v článku zveřejněném v pátek americkým deníkem Washington Post, do kterého přispíval i Chášukdží žijící v americkém exilu.

„V průběhu posledního měsíce Turecko vyvinulo nadlidské úsilí, aby vneslo světlo do všech aspektů tohoto případu,“ uvedl turecký prezident, kdy podle něj byla vražda plánována.