Zeman odlétá do Číny

PRAHA | Český prezident Miloš Zeman se v pondělí v Šanghaji setká se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Prezident Zeman odlétá do Číny na svou celkově čtvrtou návštěvu v sobotu, hlavním cílem cesty je podpora hospodářských vztahů v souvislosti s dovozním veletrhem China International Import Expo (CIIE), který začíná v pondělí v Šanghaji. Informují ParlamentniListy.cz.

Si Ťi-pchning a Miloš Zeman v Praze | foto: ParlamentniListy.cz – Hans Štembera

Miloš Zeman se do vlasti vrací v úterý, v Číně se setká i s viceprimátorem Šanghaje či s guvernérem provincie Che-pej.

Zemanův program v Číně zahájí nedělní večeře, na které budou Si Ťin-pching s manželkou Pcheng Li-jüan hostit vrcholné představitele několika desítek zemí. Podle serveru South China Morning Post se akce zúčastní například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán.

V pondělí bude Zeman asistovat u otevření prvního ročníku veletrhu CIIE, který si klade za cíl podpořit dovoz zahraničních výrobků a služeb do Číny, píše web.

Čína jím chce dát najevo, že je připravena více se otevřít světu a zpřístupnit trh zahraničním aktérům. ČR má s Čínou dlouhodobě velký obchodní deficit. Český export loni dosáhl 56 miliard korun, import z Číny 475 miliard.

Miloš Zeman provede Si Ťin-pchinga českou expozicí, pro kterou je na veletrhu vyhrazeno 590 metrů čtverečních a klade si za cíl prezentovat české průmyslové dědictví a úspěšné obory.

V pondělí čeká prezidenta ještě návštěva čínského stánku a jednání s guvernérem provincie Che-pej Sü Čchinem. Než návštěvu Miloš Zeman v úterý zakončí, bude jednat s viceprimátorem Šanghaje Li Čchiangem a vystoupí při zahájení česko-čínského obchodního fóra.

Reklama: