Vědci objevili na povrchu Marsu stopy tří vyschlých jezer

LOS ANGELES | Stopy tří starobylých vodních nádrží objevili vědci na povrchu Marsu v oblasti Hellas Planitia, která vznikla v důsledku pádu velkého nebeského tělesa, které spadlo na povrch planety. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Planeta Mars

Podle internetového portálu Space.com, který cituje studii zveřejněnou v časopise Astrobiology, průměr největšího z vysušených jezer je 77 km, píše agentura.

Podle jedné z účastníků studie, geoložky ze SETI institutu Virgine Galik, „byl povrch Hellas Planitia pokrytý lávou a sopečným popelem a prořezával tak až stovky metrů široké kanály“. Podle hypotézy vědců vznikla jedna z nádrží výsledkem srážek, druhá díky nahromaděné podzemní vodě a do třetí se pravděpodobně vlévala řeka.

Vědci si také všimli, že stopy vody na Marsu vypadají stejně jako vyschlá jezera na Zemi. Našli podobnosti mezi nimi a jezerem na území státu Washington, které vzniklo v důsledku záplav a pak vyschlo.

Oblasti podél řeky Mississippi, které byly po staletí zaplaveny povodněmi, stejně jako jezera s vysokým stupněm slanosti v Andách, kde stále zůstává chladné a suché počasí, mají podobnou geologickou strukturu.

Autoři studie nevylučují možnost, že by v jezerech mohly žít nějaké živé organismy, kdyby byla voda dostatečně teplá.