Australská vláda přišla o většinu v parlamentu

CANBERRA | Australská konzervativní vláda přišla o většinu v parlamentu poté, co úřady v pondělí potvrdily vítězství nezávislé kandidátky v klíčových doplňovacích volbách. Informovaly o tom agentury Reuters a AP, na které se odkazuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Ilustrační snímek

V přímořském volebním obvodu Wentworth ve východní části Sydney voliči 20. října rozhodovali o tom, kdo v parlamentu nahradí bývalého premiéra Malcolma Turnbulla, který odešel z politiky v srpnu, když ho sesadila vlastní konzervativní koalice.

Rozsáhlá nespokojenost voličů s odchodem Turnbulla vedla k značnému poklesu podpory jeho vládnoucí Australské liberální strany, i když o výsledky doplňovacích voleb nakonec rozhodlo několik tisíc hlasů odevzdaných poštou.

Po dvoutýdenním sečtení volební komise oznámila, že vítězkou se stala nezávislá politička Kerryn Phelps. V zmíněném zámožném obvodu se přitom od tamního Turnbullovho vítězství před dvěma lety snížila podpora vládnoucí koalice o více než 19 procent.

Vláda premiéra Scotta Morrisona bude mít nyní ve Sněmovně reprezentantů jen polovinu ze 150 křesel, čímž bude odkázána na podporu šesti nezávislých zákonodárců, pokud chce přijímat zákony a zabránit vyslovení nedůvěry, které by znamenalo předčasné volby.