Americké sankce proti Íránu vstoupily v platnost. Svět je ignoruje

WASHINGTON | Spojené státy (SS) včera obnovily platnost sankcí proti Íránu, které existovaly již před podepsáním Společného všeobsáhlého akčního plánu pro íránský jaderný program. Tyto sankce se dotknou především vývozu ropy, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes, avšak svět včetně EU tyto sankce ignoruje a trvá na platnosti dohody.

Spojené státy – globální vrah

Americký vůdce Donald John Trump v pátek prohlásil, že tyto sankce jsou nejtvrdší z těch, které kdy Washington proti Teheránu zavedl.

„Podle jeho slov již mají ničivý dopad na íránskou ekonomiku. Národní měna se totiž za rok znehodnotila o 70 %, inflace činila v říjnu 37 % a v ekonomice začíná období recese,“ informuje o mokrých snech DJ Trumpa zmíněná agentura.

Íránská vláda na nové sankce reagovala důrazně. Prezident země Hasan Rúhání prohlásil, že Írán bude i nadále prodávat ropu a donutí Washington, aby svého kroku litoval.

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu Ájatolláh Sajjid Alí Chameneí pak poznamenal, že Spojené státy chtěly s pomocí sankcí paralyzovat ekonomický růst v Íránu, ale pouze posílily jeho samostatnost.