V Izraeli plánují zjednodušit uložení trestu smrti pro teroristy

JERUZALÉM | Izraelský parlament (Kneset) se příští týden vrátí k diskusi o návrhu zákona, který v případě svého schválení umožní vynášet tresty smrti nad arabskými teroristy. Informaci přináší TASR na webu Teraz.sk.

Poprava oběšením

Zprávu o plánech na zavedení hrdelního trestu pro teroristy přinesl v úterý izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman, který současně vyzval poslance Knesetu, aby tento návrh zákona podpořili.

Ministr podle agentury AFP současně deklaroval: „Nepolevíme ani se nezastavíme, dokud nesplníme svou misi“, kterou označil za tvrdohlavý boj, kdy se vyslovil za znovuzavedení trestu smrti pro teroristy.

Návrh zákona již v lednu tohoto roku prošel v Knesetu předběžným hlasováním. Cílem této legislativy je umožnit vojenským soudům udělit trest smrti za vraždu, když se na tom shodnou dva ze tří soudců, vysvětlil svého času deník Jerusalem Post. Nynější praxe vyžaduje jednomyslnost soudního senátu.

Agentura AFP dodala, že Izrael využil trest smrti naposledy v roce 1962, kdy v zemi popravili oběšením nacistického válečného zločince Adolfa Eichmanna. Druhým případem byla v roce 1948 poprava důstojníka izraelské armády Meira Tobianského, který byl odsouzen za velezradu.

V Izraeli může být trest smrti udělen pouze za velezradu, ne za vraždu, což by znamenalo legislativní rozšíření. Ovšem už i dnes mohou být teroristé odsouzeni k trestu smrti v případě válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, genocidy a zločinů proti židovskému národu.

Reklama: