Recep Tayyip Erdoğan se postavil na obranu Íránu před Američany

ANKARA | Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že jeho země nebude podporovat nové sankce Spojených států (SS) proti Íránu. Uvádějí to noviny Arab News, na které se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Recep Tayyip Erdoğan

„Nepovažujeme sankce za správné. Je to krok zaměřený na porušování světové rovnováhy a odporující mezinárodnímu právu. Nechceme žít v imperialistickém světě,“ řekl Erdoğan novinářům během svého vystoupení před parlamentní frakcí vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje.

Dále dodal, že Turecko nakupuje od Íránu 10 miliard krychlových metrů plynu. „Nebudeme dodržovat tyto sankce. Nemůžeme nechat zmrznout naše občany,“ řekl Erdoğan. Podle jeho slov téma protiíránských sankcí bude projednáváno na dvoustranných setkáních během akcí v Paříži 10.-11. listopadu u příležitosti jubilea ukončení 1. světové války.

Další sankce SS proti Íránu, které se týkají dovozu ropy, začaly platit 5. listopadu. Americký ministr zahraničních věcí Mike Pompeo sdělil, že Washington poskytuje dočasnou výjimku z ropných sankcí Číně, Indii, Itálii, Řecku, Japonsku, Jižní Koreji, Tchaj-wanu a Turecku.

Reklama: