Termín kdy Rusko přestane s Čínou používat dolary ve vzájemném obchodu

MOSKVA | Ruská federace a Čínská lidová republika připravují dohodu o vzájemném zúčtování v národních měnách, uvádí agentura RBK slova šéfa VEB Igora Ivanoviče Šuvalova. Podle jeho slov může být dohoda podepsána do konce tohoto roku. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

„Tuto otázku už projednávali ministři a vicepremiéři Ruska a Číny, aby bylo možno tuto dohodu podepsat co nejrychleji,“ zdůraznil Šuvalov, Igor Ivanovič.

Toto téma se projednávalo také na schůzce Dmitrije Anatoljeviče Medveděva s předsedou Čínské lidové republiky Si Ťin-pchingem. Jak upřesnil vedoucí představitel VEB, ve svých platebních stycích mohou Rusko a Čína užívat vlastních analogů SWIFT a jiné formy.

„Podobná forma vzájemného zúčtování je nám pochopitelná, užíváme tradiční, bezdokumentární a dokumentární zúčtování. Jsou i nové metody, které se nyní vyvíjejí pod záštitou Centrální banky RF, přesně takový systém alternativní vůči SWIFTU mají také v Čínské lidové republice,“ poznamenal Igor Ivanovič Šuvalov.

Medveděv, Dmitrij Anatoljevič dříve prohlásil, že v nejbližší budoucnosti mají Rusko a Čína zvýšit obrat zboží dvojnásobně. Podle jeho slov může objem obchodu mezi oběma zeměmi poprvé v dějinách částku přesáhnout 100 miliard dolarů.