Boeingům 737 hrozí nebezpečí nekontrolovatelného propadu do střemhlavého letu

CHICAGO | Společnost Boeing varuje provozovatele nových modelů 737 Max o tom, že letadla se mohou samy od sebe dostat do střemhlavého letu kvůli chybným ukazatelem systému kontroly letu. Oznámila to agentura Bloomberg s odvoláním na zdroj, informuje slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk.

Boeing 737 MAX

Podle výsledků předběžného vyšetřování katastrofy indonéského letadla 29. října vyšlo najevo, že letadla Boeing 737 MAX mohou automaticky zahájit střemhlavý let letadla v případech, kdy hrozí odtržení proudu obtékajícího vzduchu (nekontrolovatelné porušení bilance vzdušných proudů), řekl zdroj Bloombergu. Podotkl, že pilotům bude vysvětleno, co mají dělat v takovém případě.

Letoun Boeing 737 indonéské letecké společnosti Lion Air se zřítil ráno 29. října do moře u pobřeží Západní Jávy 13. minut po odletu z Jakarty.

Na palubě letadla bylo podle předběžných informací osm členů posádky a 181 cestujících včetně tří dětí. Příčiny katastrofy nebyly zatím zjištěny. Havarované letadlo bylo vyrobeno v roce 2018, letecká společnost ho využívala od srpna .

Indonéské úřady později oznámili, že snímač rychlosti letu havarovaného letadla nefungoval během čtyř posledních letů.