Americký tisk: Protiíránské sankce nezaberou

WASHINGTON | Spojené státy (SS) svými sankcemi proti Íránu nic nedosáhnou. Režim to ustojí a jeho chování nezmění. V Teheránu už nikdo nebude chtít jednat s Američany, kteří porušují pravidla hry, píše ředitel studií zahraniční politiky Cato Institutu John Glaser na stránkách časopisu The National Interest (NI).

Ilustrace

Slovenský konzervativní deník HlavnéSprávy.sk dále informuje, že Glaser dále píše: „Spojené státy vysvětlují své rozhodnutí odstoupit od tzv. Jaderné dohody z roku 2015 a uvalit sankce na Teherán tím, že se jedná o teroristický režim, jak se o Íránu vyjádřil americký ministr zahraničí Mike Pompeo.“ Kdy se jedná jen o rétorické cvičení a propagandu.

Írán podle něj ohrožuje americké spojence, destabilizuje Blízký východ a utlačuje svůj vlastní lid. Pompeo slibuje, že to sankce změní. Podle Glasera se tak nestane.

Podle něj Bílý dům věří, že sankce oslabí íránský režim natolik, že nebude mít zdroje, aby vykonával politiku, která se nelíbí Spojeným státům. Avšak s odkazem na studii organizace International Crisis Group Glaser tvrdí, že neexistuje žádná korelace mezi sankcemi a regionální politikou Íránu: „Ve skutečnosti agresivní sankce proti Íránu, jeho vojenské obklíčení a hrozby válkou budí jen strach, který Írán vede,“ píše expert Cato institutu.

Navíc není ani jasné, co přesně Washington od Teheránu chce, protože Írán plnil všechny své závazky vyplývající z jaderné dohody. „Kromě totální kapitulace Bílý dům neupřesnil, co může Írán udělat, aby se dočkal zrušení sankcí,“ upozorňuje Glaser.

loading...

Podle něj sankce, které míří na íránskou ekonomiku, v první řadě dopadnou na běžný lid. Naopak v íránské elitě politicky posílí konzervativci a zastánci tvrdé linie.

Pravděpodobně nevysloveným cílem Washingtonu je přimět Teherán, aby opět pozval Spojené státy k jednacímu stolu, za kterým bude muset přistoupit na novou dohodu, která ještě více omezí íránskou suverenitu, a výměnou za to dostane méně ekonomických výhod než v případě dohody z roku 2015.

„Írán si však již prošel vyjednávacím procesem se Spojenými státy a spálil se. Teherán hrál podle pravidel, zatímco Spojené státy své sliby porušili,“ uzavírá Glaser.

loading...
Reklama:
loading...