Vědci objevili chrlící černou díru v centru galaxie

CAMBRIDGE | Astronomové poprvé objevili supervelkou černou díru tvořící uzavřený cyklus ze studeného molekulárního plynu, který je vyvrhován a klesá zpátky, píše Science Alert. Černá díra se nachází v centru galaxie Abell 2597 ve vzdálenosti jedné miliardy světelných let od Země. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

„Je to možná první systém, ve kterém jsme dokázali najít jasné důkazy jak přítoku studeného molekulárního plynu do černé díry, tak jeho odtoku proudu plazmatu,“ cituje portál Granta Tremblaye z Harvardského Smithsonova astrofyzikálního ústavu.

Science Alert upřesňuje, že plyn nepramení samozřejmě ze samotné černé díry. Gravitace díry ho přitahuje, kvůli čemuž vzniká akreční disk přitahující k sobě další částice plynu. Některé z nich se nacházejí na pólech disku a vytvářejí mocné proudy pohybující se téměř rychlostí světla.

Pak se hmota vrací do krabí mlhoviny v centru galaxie, která živí akreční disk. Po ochlazení horkých proudů dochází ke kondenzaci plynu, pak vznikají oblaka z molekul kysličníku uhelnatého, jež potom směřují k černé díře, a cyklus začíná zase od začátku.