Rusko díky americkým protiíránským sankcím vyhrálo

NEW YORK | Rusko díky sankcím Spojených států (SS) proti Íránu dokázalo vyhrát, píše The Wall Street Journal. Podotýká se, že Moskva přebrala Teheránu zákazníky a zvýšila dodávky ropy díky omezovacím opatřením Washingtonu proti Teheránu.

Těžební ropná věž | repro: Sputnik

„Rusko přitom také pomáhá Íránu přežít sankční nátlak tím, že od něho kupuje ropu pro vnitřní spotřebu, a svou ropu, která se uvolnila díky tomuto manévru, bude vyvážet především do Evropy,“ cituje The Wall Street Journal světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Noviny také informují, že Rusko hodlá kupovat íránské energetické zdroje na barter — výměnou za průmyslové zařízení a potraviny.

Zdůrazňuje se, že Moskva už těží rekordní za posledních 30 let objemy ropy a je podle tohoto ukazatele na prvním místě na světě. Třeba v říjnu se podařilo vytěžit denně 11,41 milionů barelů, což je o 4,3 procenta více ve srovnání se stejným obdobím loňského roku.

Podle verze amerického deníku Rusko pomáhá Íránu a zároveň ho nahrazuje na světovém trhu ropy. Moskva už dokázala v různé míře nahradit snížení dodávek íránských energetických zdrojů do Turecka, Číny a Korejské republiky.

Reklama: