Jak mohl vzniknout takový pravoúhlý ledovec?

PRINCEZNA ALŽBĚTA | NASA zanalyzovala údaje z družic a promluvila o vzniku známého pravoúhlého ledovce, který spatřili v Antarktidě. Informuje o tom portál popmech.ru.

Pravoúhlý ledovec

V minulém měsíci pozornost vědců přitáhl podivný ledovec, který vypadá jako pravoúhlý. Vyfotil to specialista výzkumného programu NASA IceBridge Jeremy Harbeck. Zpočátku se předpokládalo, že ledovec vznikl úplně nedávno, podle satelitních údajů ale je vidět, že byl zformován už v minulém roce, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jak vysvětluje NASA, ledovec se ulomil od šelfového ledovce Larsen už v listopadu 2017. Ledovec, který v ten okamžik byl asi 4 kilometry dlouhý, mířil severním směrem. Kromě toho proplul přes úzký průchod mezi severní stranou ledovce A-68 a kamenitým výstupkem nedaleko Brawden Ice Rise. Vědci se domnívají, že kvůli stálému narážení na led, se ledovec otočil.

Teď ledovec vypadá spíš jako lichoběžník. Specialisté předpokládají, že za nějakou dobu ledovec roztaje, uzavírá agentura.