Igor Chaun zbyl sám

Musím říct, že ze studentských vůdců 17. listopadu respektuju Igora Chauna. Je jediný „sluníčkář a pravdoláskař“ v dobrém smyslu těch slov, kterého znám. (pozn. vítač není)

Miroslav Jahoda

Hovoří o svých zážitcích ze Sametové revoluce bez ideologie, bez obalu a sám říká, že se k tomu nachomýtl ani nevěděl jak. Vyjadřuje se s respektem a pochopením o voličích Zemana i Babiše. Přestože je z pochopitelných důvodů k oběma politikům velmi kritický, řekl nedávno, že pomalu začíná rozumět tomu, že i oni mají své místo a nějaký důvod, proč zde jsou. Stejně tak neopomenul říci, že zodpovědnost za Babiše a Zemana nesou strany, které špatně vládly předtím.

Zároveň je to také první komentátor, kterého jsem slyšel mluvit o Václavu Havlovi pozitivně, ale bez zbožšťování a spíše právě naopak. Nebojí se mluvit o jeho slabinách.

Z jeho komentáře jsem si také odnesl důležitou myšlenku. Ač pan Chaun uznává, že do převratu asi byly zapojeny tajné služby a byly zde dohody, tak bez tlaku lidí by se to nepovedlo. A tak bychom se na to měli dívat i dnes. Nevěřit ani jednomu ze dvou extrémů, že revoluci udělali jen agenti anebo jen disidenti. Cílem těchto tvrzení je přesvědčit lidi, že sami nic nezmůžou, že o všem se rozhoduje nějak konspiračně, takže je lepší, aby si řekli „stejně nic nezměním.“

A to je asi nejdůležitější myšlenka dnešního svátku. My můžeme změnit cokoli, když pro to něco uděláme.

loading...

Přijde mi škoda, že televize pustí tolik negativních komentářů vyvolávajících nenávist mezi různými skupinami lidí, ale něco pozitivních zůstane stranou pozornosti.

Kdyby za tábor Václava Havla mluvilo 10 lidí jako Igor Chaun, tak k žádnému rozdělování lidí a vyvolávání nenávisti nedochází a místo vzájemného házení špíny bychom třeba vedli skutečnou debatu o významu 17.11.

Takže tímto děkuji pane Chaune, že se najde někdo, kdo v dnešní době dovede mluvit slušně (bez úvozovek) a s velkým respektem k názorům druhých.

loading...
Reklama:
loading...