Dmitrij Sergejevič Peskov vyloučil automatický návrat Kuril pod správu Japonska

MOSKVA | Mluvčí prezidenta Ruské federace Dmitrij sergejevič Peskov v neděli vyloučil automatické předání Kurilských ostrovů Japonsku. Informovala o tom agentura Interfax.

Dmitrij Sergejevič Peskov | foto: Sputnik / Sergey Gunejev

Ve vysílání televize Rossija 1 tak Peskov, Dmitrij Sergejevič popřel dohady v ruských médiích i spekulace různých analytiků a upřesnil, že žádná separátní dohoda o předání Kurilských ostrovů Japonsku neexistuje a automatické předání tohoto území Japonsku také není možné.

Prezidentský tiskový mluvčí v souvislosti s diskusí o nárocích na Kurilské ostrovy prohlásil, že v této otázce je nutné dospět ke kompromisu, který by neměl být v rozporu se zájmy Ruska a Japonska.

Dodal, že jednání o uzavření mírové smlouvy mezi Ruskem a Japonskem se povedou i s ohledem na závazky Japonska k jeho spojencům. Upřesnil: „Nelze nebrat v úvahu skutečnost, že Japonsko podpořilo sankce Spojených států proti Rusku.“ Co však mohlo dělat, když japonský ostrov Okinawa je okupován vojsky SS a Japonsko je formální satelitem a americkým protektorátem.

Reklama: