Migrační pakt OSN v řiti: Spojené státy se neúčastní, Japonsko jej ignoruje a už se přidal i Izrael, Polsko, Maďarsko a Austrálie

OSTRAVA | Izrael se v úterý přidal k Spojeným státům a dalším zemím, které se odmítají připojit ke Globálnímu paktu OSN o migraci, který budou představitelé jednotlivých vlád podepisovat v prosinci v Maroku. Informovala o tom agentura DPA.

Válka s vetřelci

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu, považován za tvrdého odpůrce imigrace, řekl, že ministerstvo zahraničí instruoval, aby oznámilo, že Izrael nebude souhlasit a nepodepíše Globální dohodu o bezpečné, řízené a regulované migraci.

„Jsme odhodláni chránit naše hranice před nelegálními migranty. To jsme dělali a to budeme dělat i nadále,“ řekl.

Austrálie potvrdila, že nepodepíše Globální pakt OSN o migraci. Vláda v Canbeře se totiž obává ohrožení australských národních zájmů. Informovala ve středu agentura DPA.

„Ustanovení paktu by mohly představovat riziko nabádání k nelegálnímu vstupu do Austrálie“, uvádí se v prohlášení podepsaném australským premiérem Scottem Morrisonem, ministrem vnitra Peterem Duttonem a ministryní zahraničí Marise Payne.

Migrační pakt vnímají kriticky několik západní země, zvláště ty s konzervativními vládami, přibližuje DPA: „Rozhodnutí ho nepodepsat už avizovali Polsko, Rakousko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Bulharsko, Estonsko, Izrael i Spojené státy.“ Japonsko si odpočátku vyhradilo, že pro císařství nebude pak závazný.