Americký profesor označil snahu Spojených států izolovat Rusko za nesmysl

NEW YORK | Pokusy izolovat tak obrovskou zemi, jako je Rusko, jsou jen „ješitné nesmysly“ a má to opačný účinek. Takový názor vyjádřil Stephen F. Cohen, zasloužilý profesor historie na Univerzitě v New Yorku a Princetonské univerzitě. Informoval o tom americký deník The Nation.

Bílý dům v zimě | foto: Wikipedie

Podle Cohena myšlenky o izolaci Ruska vypovídají o hlouposti Spojených států (SS), pokud jde o oblast zahraniční politiky v posledních letech. Zároveň se profesor domnívá, že v dnešní době není možné hovořit o izolaci Ruska, jelikož se Moskva po roce 2014 stala tím nejaktivnějším diplomatickým hlavním městem na světě, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Historik připomíná, že Rusko po celém světě rozšiřuje své vojenské, politické a hospodářské partnerství s různými zeměmi. A to včetně Evropské unie, která proti Moskvě uvalila sankce.

Navíc je Rusko v současné době jakýmsi „architektem“ a hlavním koordinátorem tří nejdůležitějších vyjednávacích procesů — o Sýrii, Srbsku a Kosovu, a dokonce i o Afghánistánu. Podle jeho názoru tak ani jeden ze států nemůže v tomto století s Ruskem soutěžit, pokud jde o úspěšnost diplomacie.

Když vezmeme v potaz, že Moskva nedávno dosáhla významných diplomatických úspěchů a že militaristická zahraniční politika Spojených států přináší jen hořké ovoce, je na čase, aby se Washington od Ruska něčemu naučil. Neměl by tak požadovat, aby se Rusko zcela podřídilo americkým názorům na světovou politiku a odpovídajícímu chování, domnívá se historik.

A pokud tak Washington neučiní, pak se Spojené státy pravděpodobně dostanou do ještě větší izolace, uzavírá situaci Cohen.

Reklama: