Rada bezpečnosti OSN zablokovala jednání o situaci v Kerčském průlivu

NEW YORK | Rada bezpečnosti OSN zablokovala jednání o situaci v Kerčském průlivu, informují o tom svědci výsledků hlasovaní. „Sedm členů hlasovalo proti schválení jednání, pro — čtyři, čtyři se zdrželi, jednání nebylo přijaté,“ uvedl zástupce Čínské lidové republiky, která předsedá v Radě bezpečnosti OSN.

RB OSN

Dříve zástupce stálého představitele Ruské federace v OSN Dmitrij Alexejevič Poljanskij uvedl, že Rusko požádalo o naléhavé svolání otevřeného zasedání Rady bezpečnosti kvůli aktuálním událostem pro Zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Jednání bylo svoláno v rámci provokací a narušené výsostných vod Ruské federace ze strany nacistické Ukrajiny.

V neděli tři lodě ukrajinského námořnictva porušily ruské hranice, nereagovaly na zákonné požadavky ruských válečných lodí, aby okamžitě zastavily. Ukrajinské lodě nebezpečně manévrovaly a byly zadrženy, posádky zajaty.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Sergejevič Peskov označil incident za velmi nebezpečnou provokaci, která vyžaduje pečlivé vyšetřování. Po incidentu došlo k trestnímu řízení pro nelegální překročení státních hranic.