Německo a Francie odmítly zpřísnění sankcí vůči Rusku

BERLÍN – PAŘÍŽ | Německo a Francie jsou proti zpřísnění platných sankcí vůči Rusku na pozadí incidentu v Kerčském průlivu, oznámil to ve středu portál Die Welt s odvoláním na diplomatické zdroje v Evropské unii. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Trojka s Merkel v Istanbulu

Jak oznámil Die Welt, v úterý na tajném zasedání výboru pro politiku a bezpečnost v Bruselu diplomaté obou zemí prohlásili, že teď je důležité podniknout opatření na upevnění důvěry. Podle informací zdrojů v EU k nim sankce nepatří.

Místo toho chtějí vlády Německa a Francie pokračovat ve svých diplomatických úsilích s ohledem na úlohu, kterou může sehrát Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) při urovnání situace v Kerčském průlivu.

Ukrajinská agrese a provokace

V neděli tři ukrajinské vojenské lodě vpluly do dočasně uzavřených ruských vod a několik hodin tam vykonávaly nebezpečné manévry, přičemž nereagovaly na požadavky ruských člunů a lodí, které je doprovázely. Nakonec bylo přijato rozhodnutí o použití zbraní. Všechny tři lodě byly zadrženy.

Ruský ministr zahraničí Sergej Viktorovič Lavrov označil situaci v Kerčském průlivu za jednoznačnou provokaci, Kyjev podle něj porušil klíčová ustanovení mezinárodního práva. Podotkl, že akce ukrajinského vojenského námořnictva byly velmi nebezpečné a ohrožovaly plavbu jiných lodí.