Andy Babiš si s Viktorem Mihál Orbánem v Praze notovali

PRAHA | Andy Babiš má za sebou setkání se svým maďarským kolegou. Viktora Mihály Orbána dnes přivítal včera v Kramářově vile v Praze, kde spolu jednali. Informovala o tom média. „V pátek 30. listopadu 2018 se předseda vlády Andrej Babiš setkal s předsedou vlády Maďarska Viktorem Orbánem,“ uvedlo tiskové oddělení státní propagandy Úřadu vlády České republiky.

Viktor Mihály Orbán s Andy Babiše v Kramářově vile | repro: mediální žumpa ČT

Premiéři společně diskutovali o migraci, evropském rozpočtu a také o českých zbraních. Nejprve jednali za zavřenými dveřmi a poté předstoupili před novináře, uvedly ParlamentniListy.cz s tím, že Česká republika a Maďarsko sdílí stejný postoj na přerozdělování migrantů. Andrej Babiš dokonce prohlásil, že je Orbán jeho přítelem. Navíc to byl právě on, kdo jako první upozornil na důsledky migrační krize.

„A byli jsme to my dva hlavně, kdo jsme 29. června ve čtyři ráno řekli, že kvóty na migranty nechceme. Samozřejmě za podpory našich dalších přátel z V4,“ cituje portál slova Babiše.

Úřad vlády informuje formálněji: V diskuzi pokračovali na pracovním obědě v Hrzánském paláci. Babiš ocenil, že se daří udržovat vysokou frekvenci vzájemných návštěv českých a maďarských nejvyšších představitelů. Obě země navíc pojí blízké vztahy i v oblasti ekonomické, bezpečnostní a kulturní. Významná je rovněž spolupráce v rámci Visegrádské skupiny, z níž premiér Babiš vyzdvihl především zaměření na dialog s evropskými partnery s cílem prohlubování vzájemného porozumění.

Maďarsko je v první desítce nejdůležitějších obchodních partnerů ČR a vzájemná obchodní výměna v posledních letech setrvale roste. Podle Babiše jsou nové příležitosti pro obchodní spolupráci především v obranném průmyslu, energetice a dopravní infrastruktuře.

Globální pakt OSN o migraci je chybným dokumentem

Globální pakt OSN o migraci je chybným dokumentem, protože země, které jej podepíší, vystavují své občany vážným rizikům, řekl v pátek v Praze maďarský premiér Viktor Orbán.

Podle agentury MTI Orbán na společné tiskové konferenci s Babišem řekl, že pakt OSN je založen na principech, které nesnižují, ale motivují ilegální migraci. „Na takový dokument se pak v pozdějších konkrétních případech a právních procesech bude možné odvolávat se,“ vytýkal maďarský premiér.

Viktor Mihály Orbán zdůraznil, že otázka migrace je tématem, na kterou je třeba se zeptat občanů.“V Evropě lidé buď nedokážou vyjádřit svůj názor, nebo jejich názor političtí lídři nepřihlíží. My ve střední Evropě chceme zůstat demokraty,“ zdůraznil maďarský ministerský předseda s poznámkou, že migrace testuje demokratický charakter politických systémů.

Babiš byl v souvislosti s otázkou migrace poněkud rozhořčen. Nelíbila se mu konkrétně nelegální migrace, proti které se snaží bojovat. „Není možné, aby v Evropě pokračovala ilegální migrace. „Není možné, aby v Evropě pokračovala ilegální migrace. Není možné, aby pašeráci určovali, kdo bude v Evropě pracovat a žít,“ reagoval Babiš. Babiš byl v souvislosti s otázkou migrace poněkud rozhořčen. Nelíbila se mu konkrétně nelegální migrace, proti které se snaží bojovat. „Není možné, aby v Evropě pokračovala ilegální migrace.

Vzájemný obchod a brexit

Velice se nám daří prohlubovat naší hospodářskou spolupráci, zejména v oblasti obranného průmyslu. Mluvili jsme také o tom, že pan premiér Orbán má konkrétní plán, jak podpořit porodnost v Maďarsku. To je také náš problém. Chceme vytvořit podmínky pro matky, pro mladé rodiny, aby se nestalo, že z ekonomických důvodů nebudou mít děti. To by byla katastrofa,“ uvedl předseda vlády Babiš.

„Spolupráci v oblasti zbrojařství není jen obchod, spolupráci v této oblasti mohou vytvořit jen země, mezi kterými je důvěra bezvýhradná,“ cituje agentura Sputnik Babiše. Nutno podotknout, že Maďarsko již nakoupilo česká vojenská letadla a má zájem také o další zakázky.

Oba předsedové vlád se věnovali také evropským záležitostem. Šlo především o otázku migrace, kde se shodli na nutnosti pomáhat ve třetích zemích, a dále o otázky víceletého finančního rámce EU, nadcházejících voleb do Evropského parlamentu nebo energetické politiky.

Tématem diskuze byl také brexit. Premiéři doufají, že se podaří prosadit současnou dohodu s Velkou Británií.

Premiér Andrej Babiš navštívil Maďarsko 26. ledna letošního roku. Během této oficiální návštěvy se setkal s premiérem Viktorem Orbánem i prezidentem Jánosem Áderem. Další, pracovní návštěva předsedy vlády ČR v Maďarsku, se uskutečnila 31. srpna 2018.