Na Aljašce byl vyhlášen nouzový stav

JUNEAU | Vůdce SS Donald John Trump po zemětřesení na Aljašce potvrdil federální nouzový režim v zemi, uvádí se ve zprávě Bílého domu, na kterou se odkazuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Zemětřesení na Aljašce | repro: Sputnik (© AP Photo / Mike Dinneen)

„Donald Trump <…> vydal pokyn, aby byla federálnímu státu poskytnuta další pomoc kromě již vynaloženého úsilí Spojených států a místních sil v souvislosti se živelnou pohromou v oblastech trpících následkem zemětřesení, k němuž došlo 30. listopadu,“ dodali v Bílém domě.

„Prezidentovo rozhodnutí poskytuje Ministerstvu vnitřní bezpečnosti a Federální agentuře pro řešení mimořádných událostí (FEMA) pravomoci koordinovat veškerá úsilí zaměřená na poskytnutí pomoci,“ upřesnili v Trumpově kanceláři.

Na Aljašce došlo v pátek k sérii podzemních otřesů. Podle různého hodnocení měly tyto otřesy sílu 6,6 — 7,2 ° Richterovy stupnice.

Údaje o zraněných a škodách nejsou. V největším aljašském městě, v Anchorage, v jehož blízkosti byly evidovány silné otřesy, policie uzavřela řadu silnic a ulic. Všechny školy v Anchorage jsou do úterý zavřeny, je pozastaven provoz Aljašského ropovodu