Z Bajkonuru odstartovala na ISS první mise po havárii Sojuzu

BAJKONUR | Raketa Sojuz-FG s lodí Sojuz MS-11 s tříčlennou posádkou odstartovala v pondělí z kosmodromu Bajkonur k Mezinárodní kosmické stanici, uvádí korespondent Sputniku.

Kosmická loď Sojuz | foto: sputnik.com

Na oběžnou dráhu se vydal Rus Oleg Kononěnko, Kanaďan David Saint-Jacques a Američanka Anne Charlotte McClain. Necelých 10 minut po startu se loď oddělí od horní části rakety a zamíří k ISS. Spojení lodě se stanicí je naplánováno na 20:36 hod. moskevského času (18:36 SEČ).

Na stanici očekává novou posádku ruský kosmonaut Sergej Prokopjev, Němec Alexander Gerst a Američanka Serena Auñón. Podle plánu mají Kononěnko, Saint-Jacques a McClain strávit na oběžné dráze 194 dnů.

Původně byl start plánován kolem 20. prosince, ale po havárii rakety s předchozí lodí Sojuz MS-10, k níž došlo 11. října, bylo rozhodnuto ho provést trochu dříve. Posádka „desátého“ Sojuzu — ruský kosmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague — se nedostali na stanici a přistáli 20 minut po startu.

Návrat posádky, která se nyní nachází na ISS, se měl uskutečnit před příletem posádky Sojuzu MS-11. Kdyby se nezměnil harmonogram startů, stanice by mohla zůstat nějakou dobu neobydlená.

Reklama: