Všem vyhrožuje a pak se diví! DJ Trump: Závody ve zbrojení se vymkly kontrole. Chci o tom mluvit s Ruskem a Čínou

WASHINGTON | V pondělí americký vůdce Donald John Trump prohlásil, že chce projednat s lídry Ruska a Číny závody ve zbrojení, které se podle něj vymkly kontrole. Již dříve si DJ Trump pochvaloval svou schůzku s čínským předsedou Si Ťin-pchingem, se kterým jednal o obchodu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podoba k nerozeznání, ten vlevo mírně hezčí a inteligentnější…

„Jsem si jist, že někdy v budoucnu prezident Si Ťin-pching a já, spolu s ruským prezidentem Putinem, začneme jednat o smysluplném ukončení rozsáhlého a nekontrolovatelného závodu ve zbrojení,“ napsal Trump na Twitteru.

„US letos utratí 716 miliard dolarů! Šílené!“ dodal, ovšem kdyby nevyhrožoval a nechoval se jako agresivní orangutan s granátem v ruce, tak by mohl začít jednat dávno.


Schůzka se Si Ťin-pchingem byla vynikajicí

Dříve Trump označil svou schůzku s čínským prezidentem v Argentině za „vynikající“: „Má schůzka s čínským prezidentem v Argentině byla vynikající. Ve vztazích s Čínou došlo k obrovskému pokroku! Dojde k velmi dobrým věcem. Jednáme z pozice síly, ale i Čína může mnoho získat, když a pokud uzavřeme dohodu,“ uvedl DJ Trump, kdy spíše obhajoval, že funguje jeho brutalita, což z pojetí čínské tradice nic neznamená – klidně se smějí a pak Vám uříznou hlavu, jako kuřeti.

Tento výrok přišel poté, co Jacob Parker, viceprezident operací s Čínou Americko-čínské obchodní rady, prohlásil, že výsledek posledního setkání Donalda J. Trumpa a Si Ťin-pchinga pomůže oddálit možnou eskalaci obchodní války mezi oběma zeměmi. „A pomůže to také nalézt dlouhotrvající řešení problémů ve vzájemných vztazích,“ tvrdí Parker.

Jak uvádí americká strana, výsledkem sobotního setkání obou státníků je čínský souhlas snížit cla na americká auta, která se ovšem do Číny dovážejí minimálně.

„Trump souhlasil s odložením zvýšení cel na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu činí 200 miliard dolarů, z 10 % na 25 %. Toto nařízení mělo začít platit od 1. ledna 2019. Varovali však, že pokud v příštích 90 dnech jednání o obchodu neuspějí, cla budou zvýšena o 25 %,“ uvedla administrativa vůdce Trumpa.

Čínská strana jednání a ani výstupy americké administrativy nijak nekomentovala. Čína je největším věřitelem Spojených států, kdy americký deflaut by spustili lusknutím prstu.